October 6, 2022, 2:50 am

Еве кои противници го очекуваат Ѓоковиќ на УС Опен

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Новак Ѓоковиќ, најдобриот тенисер на светот, ќе игра против квалификантот во првото коло на УС Опен, додека во второто, ако успешно ја совлада пречката, подобриот играч од натпреварот Жан Ленард Штруф – Талон Грикспур ќе го чека.

Во четвртината на Новак, од звучните имиња се наоѓа шестиот тенисер во светот, Матео Беретини, со кого би можел да се сретне во четвртфиналето, а ако погледнеме подалеку – актуелниот олимписки шампион Александар Зверев би го чекал во полуфиналето.

Во половината на Ѓоковиќ, тука е и Денис Шаповалов, со кого се сретна во полуфиналето на Вимблдон, а тука се и поранешните финалисти Кеи Нишикори, Аслан Карачев, Давид Гофан, Фабио Фоњини, но и српскиот тенисер Ласло Гир.

Патот на Ѓоковиќ до 21. грен слем титула е проектиран:
1 коло – квалификант;
2 коло – Штруф / Грикспур;
3 коло – Нишикори / Гофан
4 коло – Карачев / Де Малор.
5 четвртфинале – Беретини / Хурка.
6-то полуфинале – Зверев / Шаповалов.
7-ми финале – Медведев / Циципас / Рубљов.
Кога станува збор за другите српски тенисери, Миомир Кечмановиќ игра на почетокот со Французинот Ринденек, Лајовиќ против Перо, Краиновиќ се среќава со Пеље, а противник на Шере е Денис Кудла.

Засега ќе гледаме две тенисерки, Ивана Јоровиќ и Нина Стојановиќ, во женски синглови на терен. Играта на Јоровиќ против Осорио Серано, додека ја чека втората светска тенисерка на Стојановиќ, Арина Сабаленка.

Олга Даниловиќ, која игра во квалификациите, може да им се придружи, а и требаат уште две победи за да се пласира во главната ждрепка.

УС Опен е на програмата од 30 август до 12 септември.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This