Европјаните повторно се враќаат во Авганистан

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Неколку европски земји, вклучително и Франција, размислуваат за отворање заедничка дипломатска мисија во Авганистан, изјави во саботата францускиот претседател Емануел Макрон, според извештајот објавен на Ројтерс.

„Размислуваме за организација меѓу неколку европски земји… заедничка локација за неколку Европејци, што ќе им овозможи на нашите амбасадори да бидат присутни“, изјави Макрон за време на посетата на Катар.

Земјите од ЕУ и САД одбија да го признаат талибанскиот режим кој ја презеде власта во август по повлекувањето на американските трупи. Макрон рече дека „ова е различен демарш од политичко признавање или политички дијалог со Талибанците“.

„Ќе имаме претставништво штом ќе можеме да отвориме“, рече тој, но додадените безбедносни проблеми ќе мора прво да се поправат.

Минатата недела, во услови на зголемена загриженост за хуманитарната ситуација во Авганистан, ЕУ водеше разговори со членовите на талибанската влада и ја промовираше идејата за започнување мисија. Во соопштението, ЕУ рече дека размислува за „воспоставување минимално присуство на теренот во Кабул, што нема да бара признавање“.

Објавата на Макрон дојде на турнеја низ земјите од Заливот, која вклучуваше потпишување на договор за одбрана од 17 милијарди евра со Обединетите Арапски Емирати. „За мене целта е мирот, стабилноста и борбата против тероризмот“ во регионот, рече тој.

Во меѓувреме, во петокот, Франција евакуираше 258 Авганистанци „загрозени поради нивните ангажмани“, вклучително и новинари. Исто така, спроведе заедничка хуманитарна мисија со Катар за испорака на 40 тони медицинска опрема, храна и материјали до меѓународните организации во Авганистан.

Latest News

Boosting Your Deposit Limits on Go88 A Comprehensive Guide

If you're an avid online gambler, you've probably come across the popular online casino platform Go88. It offers a...

More Articles Like This