March 28, 2023, 12:31 pm

Експерт пpeдупредува кои валути не се бeзбедни за купување

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Повеќето валути се предмет на слабеење како резултат на купување средства од централните банки и паѓање на каматните стапки. Дури и традиционалните валути кои се сметаат за безбедни засолништа, како што се јапонскиот јен и швајцарскиот франк, се изложени на ризик, смета Михаил Коган, раководител на аналитичко истражување на Вишата школа за финансиски менаџмент.

„Во категоријата резервни валути може да се каже дека преовладува мислењето дека доларот ќе ослабне во наредните месеци, во споредба со другите валути. На пример, консензуалната прогноза на инвестициските банки во однос на курсот ЕУР / УСД предвидува негов раст до 1,25 годинава (сега е 1,21)“, изјави експертот за агенцијата „Премиер“.

Од друга страна, Европската централна банка потроши повеќе на набавка на средства отколку на Соединетите држави ако се земат предвид бројките во однос на обемот на БДП.

Покрај тоа, Коган рече дека економијата на еврозоната е погодена од пандемијата на коронарниот вирус повеќе од американската, затоа верува дека еврото е еден од потенцијалните кандидати за слабеење.
Според експертот, можни се промени и со безбедни валути кои растат во периодот на ризик. Ако економијата, како што многумина се надеваат, започне активно да се опоравува, средствата од јапонскиот јен и швајцарскиот франк би можеле да бидат префрлени на поризични средства, вели тој. Коган смета дека потешкотии може да се појават и со британската фунта, која може да падне некое време поради изгледите за воведување негативни стапки од страна на Банката на Англија во светло на Брегзит.

Спротивно на тоа, кинескиот јуан и рубата имаат големи шанси за зајакнување, рече експертот. Неговиот заклучок е дека руската валута може да зајакне ако не се реализираат ризиците од санкциите, а цените на нафтата продолжат да растат.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This