December 6, 2022, 5:40 pm

Експлозија на камион со бензин – 50 загинати

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Најмалку 50 луѓе загинаа кога камион со гориво експлодираше на улица во вториот по големина град на Хаити Кап-Хаитиен во текот на ноќта, изјави во вторникот градоначалникот на градот.

Локалната болница беше оптоварена обидувајќи се да ги лекува многуте повредени, изјави градоначалникот Пјер Иврозе за Ројтерс.

„Засега ситуацијата е критична бидејќи веќе има околу 50 мртви тела“, рече тој. „Потребни ни се човечки ресурси, но и материјални ресурси, имено, серум, газа и се што може да се користи во случај на сериозни изгореници.

Се уште не е познат вкупниот број на повредени.

Камионот што превезувал бензин се превртел околу полноќ во областа Самари на источниот крај на Кап-Хаитиен, јавуваат локалните медиуми.

Испораките на гориво низ Хаити продолжија дури минатиот месец по блокадата од банди кои речиси еден месец ги спречуваа камионите да се товарат на главните пристаништа за гориво. Многу бизниси беа принудени да се затворат.

Додека спасувачите се чистеа по експлозијата, телата покриени со бели чаршафи лежеа на земја пред да бидат натоварени во камиони за да бидат однесени.

Експлозијата, исто така, ги оштети предните делови на куќите и продавниците на улицата и изгорени мотори и автомобили, пренесува Ројтерс.

„Со пустош и емоции ја дознав тажната вест за експлозијата синоќа во Кап-Хаитиен на камион-цистерна што превезуваше бензин“, напиша премиерот Ариел Хенри на Твитер.

Владата прогласи тридневна жалост за загинатите.

Канцеларијата на Обединетите нации на Хаити соопшти дека е подготвена да им помогне на националните власти во нивниот одговор и им изрази сочувство на семејствата на жртвите.

Бандите станаа помоќни по јулскиот атентат на претседателот Џовенел Мојс, по што се создаде политички вакуум и им се дозволи на криминалните групи да ја прошират својата територија.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This