ЕКСТРЕМНА РЕТКОСТ: Откриен 66 милиони години стар и совршено сочуван ембрион од диносаурус

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Фосил на неизведено јајце од диносаурус, совршено презервирано, фрла повеќе светлина врз врските меѓу диносаурусите и птиците.

Фосилот стар 70 милиони години го зачувл ембрионскиот скелет на диносаурус овирапторид, наречен Бебе Џинглијанг по Кинескиот музеј каде што се наоѓа фосилот.

Коските на бебињата диносауруси се мали и кревки и многу ретко се зачувуваат како фосили, што го прави ова многу ретко откритие, изјавила Дарла Зеленицки, вонреден професор на Катедрата за геонауки на Универзитетот во Калгари во Канада.

„Тоа е неверојатен примерок… 25 години работам на јајца од диносаурус и сè уште не сум видел ништо слично“, вели Зеленицки, коавтор на студијата објавена во списанието iScience.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This