September 26, 2022, 7:55 pm

„ЕМА“ ja пpeпopaчa вakцинaтa нa „Moдepнa“ зa дeцa oд 12 дo 17 гoдини

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Европската агенција за лекови (ЕМА) денеска одобри употреба на вакцина против коронавирусот на компанијата „Модерна” за деца на возраст од 12 до 17 години, и тоа е втора вакцина препорачана за адолесценти.

Употребата на вакцината Спајквакс (Spikevax) на Модерна ќе биде иста како кај адолесцентите на возраст од 18 до 25 години.

Компанијата „Модерна” уште во мај објави дека нивната вакцина е ефикасна и за тинејџери.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This