August 10, 2022, 9:18 am

„ЕМА“ oдoбpи „бycтер“ дoза со „Фajзеp“ и „Moдеpнa“

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Европската агенција за лекови (ЕМА) за првпат издаде официјална препорака за дополнителна доза на вакцина „Ковид-19“, објави „Дер стандард“.

ЕМА во понеделникот објави дека препорачува дополнителна доза на вакцини „бионтек/фајзер“ и „модерна“ што може да се даде на лица со сериозно ослабен имунолошки систем но најрано 28 дена по втората доза.

За луѓе со нормален имунолошки систем на возраст од 18 години и повеќе, може да се земе во предвид засилувачка вакцинација најмалку шест месеци по втората доза.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This