Ердоган не открива како ја стабилизираше Лирата

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Турската лира на 22 декември го задржа растот откако се врати од рекордно ниското ниво поради новите мерки што ги најави претседателот Реџеп Таип Ердоган за заштита на заштедите во националната валута од големи флуктуации. Лирата застана на 12,25 за долар откако порасна за 6 насто во историското закрепнување откако Ердоган претходниот ден го објави пакетот мерки. Откако го достигна историскиот минимум од 18,36 во однос на американскиот долар на 20 декември, турската валута го направи своето најголемо враќање во последните децении.

Ердоган, во говорот на 20 декември, рече дека владата ќе ги покрие загубите направени од имателите на депозити во лири во ситуации кога девалвацијата на локалната валута во однос на странските валути ги надминува каматните стапки на банките. „Од сега па натаму, нашите граѓани нема да имаат потреба да ги менуваат своите депозити од турски лири во странска валута, плашејќи се дека девизниот курс ќе биде повисок“, соопшти Ердоган.

Ослабената лира ги зголеми цените, додека многу Турци почнаа да купуваат странски валути и злато за да ги задржат своите заштеди. Ердоган не ги објасни мерките што владата ќе ги примени за финансирање на планот. Сепак, банкарите и финансиските експерти предупредија дека ако сегашниот раст на лирата се промени и ја принуди владата да ги покрие загубите на штедачите, тоа може дополнително да ја поттикне инфлацијата и да го зголеми дефицитот.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This