ЕУ најавува неколку милијарди евра за спротиставување на кинескиот „Појас и Пат“

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Извори за ББЦ велат дека ЕУ ќе изложи конкретни идеи за дигитални, транспортни, климатски и енергетски шеми, претпоставувајќи дека е спротиставување на кинеската иницијатива „Појас и Пат“.

Тоа се смета како дел од напорите на Западот да се спротивстави на кинеското влијание во Африка и низ светот.

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен во Среда ќе ја претстави иницијативата „Глобална порта“.

ЕУ разгледува како може да искористи неколку милијарди евра, извлечени од земјите-членки, финансиските институции и приватниот сектор.

Г-ѓа фон дер Лајен во својот говор за состојбата на Унијата во Септември рече: „Сакаме инвестиции во квалитетна инфраструктура, поврзување на стоки, луѓе и услуги ширум светот“.

Документот од 14 страници од Средата веројатно нема експлицитно да се претстави како ривал на стратегијата на Кина. Комисијата, исто така, студиозно избегна да ја спомене Кина кога беше притисната од новинарите, за плановите во вторникот.

Но, Ендрју Смол, виш трансатлантски соработник во Германскиот Маршалов фонд, за ББЦ вели дека позадината е неизбежна: „Глобалната порта не би постоела доколку немате појас и пат“.

За него тоа го означува „првиот сериозен напор од европската страна да се откријат механизми за финансирање, така што земјите што размислуваат да земат заеми од Кина имаат алтернативна опција“.

„Појас и пат“ веќе некое време е централен дел на кинеската надворешна политика, развивање трговски врски преку инвестирање во нови патишта, пристаништа, железници и мостови.

Стратегијата допре до Азија, Индо-Пацификот, Африка, па дури и до поблиските соседи на ЕУ во Западен Балкан.

Беше критикуван како средство за обезбедување „предаторски заеми“ во она што е означено како „дипломатија за стапица на долг“.

Во секој случај, економскиот и геополитички отпечаток на Кина порасна како што се зголемуваат тензиите со Западот.

Сега ЕУ ќе се обиде да го материјализира сопственото влијание и ресурсите, како што вели Ендрју Смол дека ќе биде голем тест.

Прашањето е дали ЕУ навистина може да дејствува ефикасно во овој геополитички простор.

„Или е премногу ригидно, премногу заглавено од внатрешни бирократски борби? Ако не успеат во ова, тоа е големо промашување“, тврди тој.

Еден дипломат ми рече: „Тоа е добар знак дека конечно Европа го потврдува своето влијание во оваа област“, вели Смол

„Тоа е заеднички интерес што го споделуваме со нашите трансатлантски пријатели во САД и Велика Британија“.

Но, заедничкиот интерес може да создаде и поголема конкуренција, според Скот Морис, виш соработник во Центарот за глобален развој.

На крајот на краиштата, САД имаат своја иницијатива „Изгради подобар свет“ лансирана на Г7 минатиот јуни. „Ова е бучен простор со многу брендови кои се судираат еден со друг“, вели Морис.

Сепак, тој „се надева“ на успех за иницијативата Глобална порта. Тој вели дека е поважно од ривалството со Кина, тоа е шанса за Европа да „постигне скала на финансирање што може да направи нешто добро во земјите во развој на кои им е потребен капитал“.

Откако планот на ЕУ ќе биде одобрен од Колеџот на комесари денес во среда, ќе биде претставен од Урсула фон дер Лајен.

ЕУ остро го истакна својот „заснован на вредности“ и „транспарентен“ пристап, тврдејќи дека сака да создаде врски, а не зависности.

Но, тука се работи и за влијание, бидејќи Комисијата продолжува да бара начини да ги испроба своите мускули на геополитичката сцена и за возврат, да открие колку тие можат.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This