November 29, 2022, 2:36 pm

ЕУ пpeгoвapa со Фајзер и БиоНТек зa нaбaвкa нa yштe 100 милиoни вakцини

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Европската Унија преговара со компаниите „Фајзер“ и „БиоНТек“ за да нарача уште 100 милиони дози од нивната вакцина против Ковид-19.

Како што објавуваат европските медиуми, ЕУ, со 450 милиони жители, веќе нарача 200 милиони дози од вакцината „Фајзер/ БиоНТек“ и сега сака да купи уште 100 милиони вакцини според договорите потпишани со двете компании во ноември.

Секој што ќе реши да се вакцинира, мора да прими две дози од вакцината.

Новите дози може да се испорачаат веќе во третиот квартал.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This