November 29, 2022, 4:42 pm

ЕУ со остpa реакција до Косово поради отварањето на амбасадата во Ерусалим

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Одлуката на властите во Приштина да не се согласат со ставот на ЕУ во врска со прашањето за Ерусалим и да отворат амбасада во Израел во тој град претставува сериозна загриженост и жалење за ЕУ, беше кажано за „Танјуг“ денес во Брисел.

„Косово ја идентификуваше интеграцијата во ЕУ како свој стратешки приоритет и се очекува да дејствува во согласност со оваа заложба. Позицијата на ЕУ е добро позната: во согласност со резолуцијата 478 на Советот за безбедност на ОН од 1980 година, која ги повика сите членки на ОН да ги повлечат своите дипломатски мисиите во Израел од Ерусалим, сите амбасади на земјите членки на ЕУ, како и Делегацијата на ЕУ во Израел, се наоѓаат во Тел Авив“, рече портпаролот на ЕУ во изјавата за „Танјуг“.

Во Брисел повторуваат дека позицијата на ЕУ во однос на Ерусалим е „непроменета и јасна“, а тоа е дека преговорите мора да најдат начин да се реши статусот на тој град, што и Израел и Палестина го сметаат за главен град.

„Во овој контекст, сите дипломатски чекори што можат да го доведат во прашање заедничкиот став на ЕУ за Ерусалим претставуваат сериозна загриженост и жалење“, заклучи ЕУ.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This