February 6, 2023, 4:12 am

Заев во Тирана на средба со Меркел

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Германската канцеларка Ангела Меркел ќе ги посети Србија и Албанија на 13 и 14 септември, каде што ќе се сретне со лидерите на тие две земји, но и со лидерите на БиХ, Црна Гора, Македонија и Косово, изјави германската заменичка портпаролка на кабинетот Мартин Фиц.
„Канцеларката следниот понеделник, 13 септември, ќе престојува во работна посета на Западен Балкан. Тој прво ќе го посети Белград, каде што ќе се сретне со претседателот Александар Вучиќ. Централните теми на состанокот ќе бидат билатерални, економски прашања и интеграција со Европската унија“, рече заменикот.

Како што додаде, германската канцеларка ќе се сретне во Белград со претставници на граѓанското општество на земјите од регионот. Следниот ден, Меркел ќе отпатува за Тирана, каде што ќе се сретне со албанскиот премиер Еди Рама, а темите за разговор ќе бидат исти како и на средбата со Вучиќ.
Во вторник навечер ќе се одржи заедничка вечера, на која ќе присуствуваат шефовите на владите на сите земји од Западен Балкан.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This