October 6, 2022, 1:55 am

Заев: Нашите капацитети се да примиме над 1.800 бегалци од Авганистан

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Премиерот Зоран Заев принеговото вечерашно гостување во „Тема на денот“ на Сител телевизија откри дека Република Македонија ќе прими над 1.800 бегалци од Авганистан.

-Нашите капацитети се во илијадници, односно 1.200, 1.800 луѓе, Албанија помеу 2.000-3000 луѓе. Ние сме со потврдени 450 луѓе, а во овие моменти додека разговараме потврдуваме нови 70 лица исто така миротворци и хуманитарци, истакна вечерва Заев.

Иако претходно се рицитираше со некоја бројка од 200 лица, па властите ја зголемија на 400 и повеќе, вечерва премиерот на државата откри дека во Република Македонија ќе бидат примени повеќе од 1.800 бегалци.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This