August 18, 2022, 8:35 am

Заев се враќа во Мутрино, најнова анкета ВМРО-ДПМНЕ со убедливо водство пред СДСМ

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Институтот БИПС (за истражување во областа на безбедноста и демократизацијата на човековите права и слободи) кој се занимава со анализи и истражувања за сопствени потреби направи анкета на јавното мислење. Анкетата е спроведена телефонски во период од 16.06.2020 – 19.06.2020 врз 1.523 испитаници при што е водено сметка за демографската структура и етничката припадност. При анализата опфатени се сите изборни единици. Маргиналната грешка е плус, минус 1.5%.

1. За која партија би гласале, на изборите што ќе се одржат на 15 јули?
СДСМ и Коалицијата + БЕСА 21.4%
Левица 1%
ВМРО-ДПМНЕ 24.5%
ДУИ 4.1 %
Алијанса за албанците 3 %
ДПА 0.6%
Останати 3.5
Не сака да каже 18%
Нема да излеза да гласам 23.9%

2. За која партија би гласале, на изборите што ќе се одржат на 15 јули?

Резултати во ИЕ

Никола Димитров (СДСМ, БЕСА) 21.7%
Димитар Апасиев (Левица) 3%
Гордана Силјановска Давкова (ВМРО-ДПНЕ) 25.9%
Изет Меџити (ДУИ) 4%
Скендер Реџепи Зејд (АЛИЈАНСА-АЛТЕРНАТИВА) 3.7%
Ниметула Демири (ДПА) 0.9%
Останати 2.8%
Не сака да каже 17 %
Нема да излезам да гласам 21%

Резултати во ИЕ 2

Оливер Спасовски (СДСМ, БЕСА) 18.2%
Исмаил Реџепи (ЛЕВИЦА) 0.4%
Владо Мисајловски (ВМРО-ДПМНЕ) 21.9%
Арбер Адеми (ДУИ) 4.9%
Африм Гаши(АЛИЈАНСА-АЛТЕРНАТИВА) 4.6%
Орхан Ибрахими 0.3%
Останати 3.6%
Не сака да каже 20%
Нема да излезам да гласам 26.1%

Резултати во ИЕ 3

Љупчо Николовски (СДСМ-БЕСА) 22.6%
Борислав Крмов (ЛЕВИЦА) 0.1%
Игор Јанушев (ВМРО-ДПМНЕ) 29.3%
Беким Незири (ДУИ) 0.5%
Останати 4.7%
Не сака да каже 19%
Нема да излезам да гласам 23.8%

Резултати во ИЕ 4

Зоран Заев (СДСМ-БЕСА) 23.7%
Бранко Ристов (ЛЕВИЦА) 0.2%
Александар Николоски (ВМРО-ДПМНЕ 25.8%
Сеад Зејнел (ДУИ) 0.3%
Останати 4.9%
Не сака да каже 23.3%
Нема да излезам да гласам 21.8%

Резултати во ИЕ 5

Радмила Шекеринска (СДСМ-БЕСА) 19.2%
Јована Мојсоска (ЛЕВИЦА) 0.1%
Игор Дурловски (ВМРО-ДПМНЕ) 24%
Талат Џафери (ДУИ) 3.9%
Сурија Рашиди (АЛИЈАНСА-АЛТЕРНАТИВА) 3.4%
Васфи Доко (ДПА) 0.2%
Останати 5.1%
Не сака да каже 20.7%
Нема да излезам да гласам 23.4%

Резултати во ИЕ 6

Билал Касами (СДСМ-БЕСА) 16.6%
Дафина Стојаноска (ВМРО-ДПМНЕ) 13.9%
Али Ахмети (ДУИ) 17.5%
Зијадин Села (АЛИЈАНСА-АЛТЕРНАТИВА) 11.6%
Мендух Тачи (ДПА) 2.6%
Останати 1.3%
Не сака да каже 15.8%
Нема да излезам да гласам 20.7%

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This