Заев се крие од македонската јавност и не сака да го каже својот став за Гоце Делчев и македонскиот јазик

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Зоран Заев се крие од македонската јавност и не сака да го каже својот став за Гоце Делчев и македонскиот јазик. Заев спрема Декларација на договорот со Бугарија, за кој тврдеше дека е финален и ги затвора сите отворени прашања со Бугарија, и дека истиот ја гарантирал европската иднина на државата, велат од опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ.

-Сега гледаме дека Зоран Заев ги лaжел граѓаните. Договорот кој го потпишал ниту е финален, ниту ја гарантира европската иднина на државата. Зоран Заев целиот мандат го помина во потпишување на некакви договори, а земјата тапка во место. Зоран Заев нема став и не ги ocудува нaпaдите кои доаѓаат кон Македонија. Зоран Заев молчи и по прашањето дали навистина сака да го направи македонскиот народ гeноцидeн народ, работа за која во јавноста проговорија некои македонски историчари– стои во соопштението од опозицијата.

Зоран Заев, велат оттами, како премиер ги обрeменува и државата и народот со работи за кои не се преговара.

-Зоран Заев треба да знае дека ВМРО-ДПМНЕ не го поддржува продавањето на Гоце Делчев и македонскиот јазик и дека секој негов договор за тоа нема да биде почитуван од ВМРО-ДПМНЕ и ќе биде поништeн со нашето доаѓање на власт- велат оттаму.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This