Заев следната недела ќе одлучи кога точно и официјално ќе поднесе оставka од премиерската функција

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Поранешниот претседател на СДСМ и премиер во оставка, Зоран Заев, по денешното примопредавање на лидерската функција на новоизбраниот претедател Димитар Ковачевски, му посака успешно владење на партијата на неговиот наследник и победи на следните избори.

Заев, во односна најавената оставка од премиерската функција, во изјава за ТВ 24 посочи дека допрва ќе одлучи кога ќе биде реализирана.

„Овие денови завршуваме со консултациите со коалиционите партии. Она што можам да го кажам е дека се заокружуваат важни процеси, и програмски, и владини и кадровски, така да ќе ја донесам одлуката некаде почетокот на следната седмица, и штом ќе ја донесам, веднаш ќе соопштам кога точно ќе биде формализирана пред собранието“, изјави ЗАев

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This