Заев oдби ТВ дуел со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Xристијан Мицкоски за спopoт со Бугарија

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Премиерот Зоран Заев во интервју за ТВ21 денеска го одби повикот на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, за ТВ-дуел за спорот со Бугарија.

„Пет пати сум прифатил дуел, а сега причината е Бугарија. Треба да посветиме време на поконкретни работи. Сите знаат во што е суштината на проблемот, цела Европа заедно со САД знае. Ќе прифатам кога ќе има суштина за ТВ-дуел“, рече Заев.

Според премиерот, само на Мицкоски му треба декларација за македонскиот јазик и македонскиот народ.

„Ме обвинува дека правам предавствво. Па тогаш до сега требаше ветото да биде тргнато“, додаде Заев.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This