August 10, 2022, 9:15 am

Започнуваат pecтрикциите на електрична енергија во Косово

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Таканаречената компанија за дистрибуција на електрична енергија. Косово најави дека енергетскиот систем е преоптоварен во последните денови и дека од денеска е принуден да започне со рестрикции за електрична енергија.
Според КЕДС, се очекува ограничувањето да трае околу два часа и ќе ги зафати сите потрошувачи во различно време.
„Последниве денови електроенергетскиот систем во земјава беше преоптоварен. Во исто време, соочена со најголемата светска криза со електрична енергија, пазарниот оператор – КОСТТ, врз основа на важечките закони, нареди да започне со рестрикции за електрична енергија. Овие ограничувања ќе бидат околу два часа и ќе влијае на сите потрошувачи.различно време, освен итните служби“, се вели во соопштението.

Засега ограничувањата ќе траат само во следните 24 часа, додека во наредните денови се очекуваат нови инструкции од КОССТ.

Истовремено, се повикуваат потрошувачите на електрична енергија да заштедат максимално електрична енергија и каде што е можно да користат алтернативни форми на греење.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This