March 27, 2023, 11:31 am

За вечерва најавен протест во Битола

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Преку социјалната мрежа Фејзбук за вечерва е најавен протестен марш во Битола од 18 часот од плоштадот „Магнолија“.

Во објавата за протестот е напишано: „Доста беше одржување некаков си “мир” со духот на млакоста, доста беше рамнодушност која му е во целосен прилог на тие кои сакаат да ги остварат своите задни планови и цели во кој народот се сомнева и има право да ја знае вистината“ стои во текстот.

И се вели дека доста е од забрани и поделби, услови и претење со цел наметнување на прислна вакцинација. Велат дека протестот нема ниту политички, ниту национален, ниту религиозен каратнер и е со цел да се почитува сопствениот избор.

Во август беа одржани неколку протести во Битола, а на еден од нив се вареше и пиеше кафе на плоштадот, во знак на протест заради тогаш донесените ограничувања за влез во угостителските објекти.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This