August 19, 2022, 12:10 am

За Македонците oвaa eвpoпcкa дpжaва вoвeдyва нajстpoги мepки – еве што ви е пoтребнo зa влeз вo дpжaвaта

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Од недела македонските државјани ќе може да влезат во Холандија со исполнување на сите три услови – сертификат за имунизација, негативен ПЦР тест и плус задолжителен 10-дневен карантин потоа.

Од европските земји, овој драстичен услов ќе ваќи и за Црна Гора и Косово.

– На 4 септември ќе стапат на сила голем број важни промени во врска со областите од многу висок ризик. Барањата за луѓето кои патуваат во Холандија од овие земји, исто така, ќе се променат.

Македонија ќе биде означена за многу ризична област од 4 септември. Патниците од Македонија ќе можат да влезат во Холандија само ако се целосно вакцинирани или спаѓаат во една од категориите за ослободување за забрана за влез во ЕУ. Од 4 септември, исто така, ќе се бара да го почитуваат задолжителниот карантин од 10 дена.

Од 6 септември, патниците од области со висок ризик, исто така, мора да покажат или негативен PCR тест не постар од 48 часа пред поаѓање или брз антиген тест не постар од 24 часа пред поаѓање, без оглед на вакцинацијата или статусот на опоравување на патниците, се вели во соопштението.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This