За пофалба: Во Србија учебната година ќе почнува со интонирање на националната химна

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Собранието на Србија синоќа усвои сет закони од областа на образованието, меѓу кои се и измените на Законот за основите на образовниот систем со кои се дефинира – учебната година да започнува на 1 септември со химната на Србија.

Во случај образовната институција да не ја изведе химната ќе треба да платат предвидени казни од 100.000 до милион динари (од 850 до 8.500 евра).

Исто така, казна од 25.000 динари (212 евра) до 100.000 динари (850 евра) може да се казни и директорот на училиштето, односно одговорното лице.

„Предложено е на почетокот на воспитно-образовната работа што се одвива во текот на учебната година, што почнува на 1 септември, да се изведува химната на Република Србија, со цел да се развие националниот идентитет на учениците, како и свеста и чувство на припадност кон Република Србија“ се наведува во образложение на законот.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This