ЗА СРБИЈА ПОМОШ ОД СИТЕ СТРАНИ: Авион слета од Емиратите- Шеикот Зајед Бин Србија испрати 10 тони медицинска помош за борба против коронавирус

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Како што е соопштено од страна на РТС во првиот дел од донацијата на ОАЕ е 13.750 и 15.000 болница заштитни одела, ракавици 500.000, 30.000 на средства за заштита на чевли, 20.000 маски, 6000 антисептици, вкупно 10 тони помош.

Во вториот дел од грантот, Обединетите Арапски Емирати ќе и испрати на Србија респиратори.

На аеродромот ги пречека министерот за одбрана, Александар Вулин, министер за здравство Златибор Лончар, ОАЕ амбасадор во Србија, други српски официјални претставници и дипломати од Обединетите Арапски Емирати.

“Во име на претседателот на Србија и Врховен командант на Армијата на Србија, имам чест да ја пренесе својата почит и благодарност до сите граѓани на шеикот Бин Зајед и граѓаните на УЕА. Неколку земји во светот, имаа барање од Обединетите Арапски Емирати, а уште помалку земји во светот добија оваков голем грант, тоа е несебична помош, што ја доби Србија “, рече Вулин.

Latest News

Euro 2024 Schedule Revealed Key Dates and Matches

The UEFA European Championship, commonly known as the Euros, is one of the most prestigious football tournaments in the...

More Articles Like This