August 18, 2022, 8:00 am

Зеленски: Не дај Боже да влеземе во вojна со Русија

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Претседателот на Украина Владимир Зеленски изјави дека не сака конфликт со Русија поради потенцијалниот голем број жртви.

„Имаме само еден формат во случај на ескалација од Русија. Сепак, она што го слушам – повеќето земји од ЕУ и од Источното партнерство ја поддржуваат позицијата на Украина. Сите разбираат дека цената би била многу висока. Сепак, никој не може да замисли колкав е бројот на жртвите и изгуби Никој не го сака тоа. Украина секако не го сака тоа. Не сум сигурен дека сите европски лидери подеднакво ја разбираат оваа ситуација, бидејќи, за жал, не сите лидери разбираат што се случува на нашите граници“, рече Зеленски на прес-конференција. од страна на генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг во Брисел.

„Затоа што и Русија ќе изгуби луѓе. Не дај Боже да се случи тоа. Сепак, ние веруваме во дипломатскиот формат на преговори“, додаде Зеленски.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This