August 19, 2022, 12:57 am

Зимата започнува: Денес е најкраткиот ден во годината

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Зимата започнува денеска во 16 часот и 59 минути, а во исто време, летото започнува за жителите на јужната хемисфера.

Сонцето изгрева во 7:12, а заоѓа во 15:59 часот, што значи дека денот ќе трае 8 часа и 47 минути, а ноќта ќе трае 15 часа и 13 минути.

Денеска е најкраткиот ден во годината, најдолгата ноќ, а кругот околу Арктикот ќе биде во темнина цели 24 часа. Сепак, после тоа деновите многу постепено, ќе почнат да се продолжуваат и ќе бидат малку подолги до крајот на годината.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This