Знaчитeлeн рaст на брoјoт нa лицa зaрaзeни со кoвид-19 во спoредбa со минaтиoт мeсeц

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Во последниве неколку недели во Македонија е забележан значителен раст на бројот на лица заразени со коронавирусот.

Доколку пред еден месец имавме денови со по 4-5 нови случаи на ковид-19, сега првиот ден од месец август ни почна со 72 нови случаи за 24 часа.

Со зголемување на бројот на нови случаи се зголемува и бројот на активни случаи со Ковид-19, при што најголем дел се од Скопје, Тетово и Куманово.

Досега во земјата се направени вкупно 982.469 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на пандемијата изнесува 156.452 бројката на оздравени пациенти е 150.371 и на починати е 5.493.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This