November 29, 2022, 4:41 pm

Зошто Западот подзамижува на зakaната за обединување на Косово со Албанија?

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Европската унија и САД се чини неми на заканите на Рамуш Харадинај за обединување на Косово со Албанија доколку Србија не ја признае самопрогласената независност на Косово, затоа што не е хомогена по прашањето на Косово, но и затоа што западните сили, т.е. Америка и ЕУ , се недоследни. Зошто Западот замижува на најавите за обединување на Косово со Албанија?, пишува Спутник.

Најавите за обединување на Албанците ЕУ ги припишува на предизборната кампања на Приштина, но тоа не е причина да се молчи, сметаат соговорниците на Спутник.

Сузана Грубјешиќ од Центарот за надворешна политика посочува дека ЕУ не реагира на овие изјави на косовските лидери затоа што е убедена дека станува збор за предизборна реторика.

„Портпаролот на ЕУ ги осуди тие изјави, но како што тоа го прави Европската комисија, така што ништо не е јасно или експлицитно, веќе беше кажано дека ваквите идеи го нарушуваат мирот и стабилноста во овој дел на Европа“, вели нашиот соговорник. Европската комисија и мнозинството во ЕУ, додава таа, ги разбираат ваквите изјави како дел од изборната кампања на Косово, бидејќи и Рамуш Харадинај и Албин Курти се борат за власт.

„Во такви услови, во 99 проценти од случаите, зборовите не се избираат на таков начин што заживувањето на тие антички идеи за голема Албанија сега има за цел да добие гласови“, наведува Грубјешиќ.

Нашата соговорничка, пак, воопшто не се сомнева дека ваква идеја постои и дека многу Албанци би биле многу среќни да видат голема Албанија, односно обединето Косово со Албанија, но смета дека ваквите идеи се неостварливи и им е кажано безброј пати.

„Ако тоа се сфатеше на поинаков начин, тогаш тоа ќе значеше заживување на сите други проекти од голема моќ, што би довело до рекомпонирање на Западен Балкан. Верувам дека имаше реакции од ЕУ кон Приштина „зад сцената“, бидејќи секако ова е опасен концепт. Ако ЕУ се грижи за мирот и стабилноста во овој дел од Европа, реакциите треба да бидат појасни и појасни“, рече Сузана Грубјешиќ.

Драган Џукановиќ од Центарот за надворешна политика и професор на Факултетот за политички науки потсетува дека концептот за голема Албанија не е поддржан ниту од истокот ниту од западот. Причината зошто ЕУ не се изјаснува за ова прашање, според него, треба да се бара во неединственоста на самата ЕУ.

„Европската унија нема кохерентна позиција кога станува збор за независноста на Косово и статусот на Косово воопшто, бидејќи пет нејзини членки не ја признаа независноста на Косово. Значи, таа не смета дека овој вид дискусија иницирана од дел од раководството во Приштина е релевантен. Бидејќи нема единствен став кон Косово, тој генерално не се објавува“, вели Џукановиќ.

ЕУ не гледа што се прави во делови на Балканот

„Европа е опседната со своите проблеми многу долго и од 2015 година тие не сториле ништо сериозно на Балканот, но се занимаваат со своите проблеми. Во исто време, тие не разбираат дека го оставија Балканот на сопствената динамика, која може да се развива во различни насоки“, вели Јањиќ.

Егоцентричната политика на ЕУ, додава тој, што се спроведува во рамките на земјите-членки, го доведува во прашање нејзиното функционирање и ужасно потсетува на распаѓачката СФРЈ.

„Значи, Европа очигледно се справува со внатрешните интереси на нациите на државата од страв од економска криза, тие немаат заедничка геополитика, и кога тоа не е случај, им недостасуваат вакви работи како да не се на нивна територија“, додаде нашиот соговорник.

Јањиќ вели дека не е сигурен дека идејата за стратешко партнерство меѓу ЕУ и Америка ќе оживее со таквата Европска унија.

„Америка на Бајден ќе се погрижи за себе. Ова е сериозен проблем и за нас и за Косово, бидејќи ако големите сили не се согласуваат едни со други, туку се позиционираат, и тоа се случи, тогаш малку политичари, оние кои се за големите сили, го користат просторот за своите идеи, во овој случај за голема Албанија.“, објаснува Јањиќ.

Ова е периодот, заклучува Јањиќ, кога големите сили мораат сериозно да се справат со овој дел од светот затоа што се чини дека нема обележје / центар што ја контролира ситуацијата, за да не дојде пред конечен акт што неизбежно ќе ги разгори страстите , ако не и полошо.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This