December 6, 2022, 6:50 pm

Зaбрана за капење на популарна хрватска плажа поради опacна бактерија во водата

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

На делот од плажата Кленовица кај скокалницата Тунер, во Нови Винодолски, од денес е забрането капење поради преголемата количина на бактеријата „ешерихија коли“.

Прекумерното количество бактерии во морето беше потврдено со повторени анализи, па затоа инспекцијата во четвртокот воведе забрана за капење, објави окружниот институт за настава за јавно здравје.

Поради појавата на бактериите, земањето мостри од морска вода ќе продолжи секој ден, додека резултатите не бидат негативни два до три дена по ред, а потоа повторно седум дена.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This