December 3, 2023, 3:59 pm

Зaвpши вoeнaтa вeжбa нa Укpaинa и HAТO вo Цpнoтo Мope

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

енеска заврши воената вежба на Украина и НАТО во Црното Море, во која учествуваа десетици воени бродови и авиони.

Двонеделната вежба требаше да ги покаже силните одбранбени врски меѓу Украина и НАТО по инцидентот во јуни меѓу руската армија и британскиот разурнувач во близина на Крим, украинскиот полуостров што Русија го анектираше во 2014 година.

Околу 30 воени бродови и 40 авиони на НАТО и украински членки беа дел од вежбата „Морски ветар 2021“.

Руското Министерство за одбрана соопшти дека внимателно ја следи вежбата.

Во исто време, руската армија спроведе паралелни вежби во Црното Море и во југозападниот дел на Русија.

Москва во јуни соопшти дека еден од нејзините воени бродови испукал предупредувачки истрели кон британски разорувач во Црното Море со цел да се оддалечи од областа близу Крим, која Русија ја смета за свои територијални води.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This