Зa пpв пaт вo иcтoриjaтa e видeнa свeтлинa oд другaтa cтранa нa црнaтa дупka

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Британскиот Индипендент денеска известува дека научниците за прв пат во историјата забележале светлина од другата страна на црната дупка.

Ваквото откритие не само што изгледа тешко, туку и изгледа невозможно, со оглед на тоа дека црните дупки „јадат“ се што им се приближува, вклучително и светлината.

Сепак, ова беше можно благодарение на фактот дека најновата студија користеше необичен ефект каде светлината еруптира околу црна дупка, за да можат научниците да видат што има од другата страна.

Ова беше откриено откако научниците ги испитуваа Х-зраците исфрлени во вселената од супермасивна црна дупка лоцирана во центарот на друга галаксија, оддалечена околу 800 милиони светлосни години.

Х-зраците имаа невообичаена шема – по светли, сјајни рендгенски зраци, се појавија помали, а подоцнежните имаа различни бои.
Се чинеше дека Х-зраците се насочени од другата страна на црната дупка, забележа астрофизичарот на Универзитетот Стенфорд во Калифорнија, Ден Вилкинс.

Бидејќи црните дупки ја уништуваат светлината, Вилкинс објаснува дека секоја светлина што влегува во црна дупка не излегува од неа, па затоа не треба да гледаме што се крие зад црната дупка.

Индипендент, сепак, наведува дека ова е поинаква, помалку позната карактеристика на црните дупки, што покажало дека може да се видат Х-зраци, а Вилкинс додава:

„Причината што можеме да ја видиме светлината е затоа што црните дупки го нарушуваат просторот, извртувајќи ги магнетните полиња околу нас.”

Постоењето на светлина од другата страна на црната дупка беше предвидено со теоријата на релативноста на Ајнштајн, но ова е прв пат да се види светлината зад црна дупка.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This