December 6, 2022, 5:58 pm

Изреал повторно бомбардира во Либан

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Израелски борбени авиони извршиле два напада врз цели во предградие на либанскиот град Махмуд, околу 12 километри од израелската граница, објави телевизијата Ал Манар.

Kако одговор на претходните проектили истрелани врз Израел од либанска територија, aвионите нападнале рампи за лансирање ракети во јужен Либан.

Засега никој не ја презеде одговорноста за ракетниот напад извршен од Либан, каде што превласт имаат припадниците на Хезболах, поддржани од Иран.

Израелската војска во четвртокот соопшти дека нејзините борбени авиони, како одговор на ракетните напади, погодиле места од кои биле истрелани ракети кон Израел и инфраструктура „која се користи за тероризам“.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This