October 2, 2023, 8:08 pm

Илон Маск поканет во Русија на конференција за истражување на вселената

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Организаторите на Глобалната конференција за истражување на вселената (ГЛЕКС-2021), закажана за јуни во Санкт Петербург, го поканија основачот на Спејс Х, Илон Маск да учествува во неа, потврди извршниот директор на Меѓународната астронаутичка федерација (ИАФ) ), Кристијан Фајтингер.

„Испративме повик до Маск. Работиме на прифаќање на нашата покана. Ќе ни биде драго да го видиме меѓу учесниците на нашата конференција“, рече Фајтингер, пренесуваат руските медиуми.

Според извештајот, глобалната конференција за истражување на вселената првично требаше да се одржи во Санкт Петербург од 9 до 11 јуни 2020 година, но во март, поради пандемијата на коронавирусите, беше одлучено да се прекине до септември, а потоа таа беше одложено до 2021 година.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This