Илон Маск ja caкa Кина, и Кина го caкa Илон Маск

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Компанијата на Илон Маск, Тесла, во Шангај, работи со полна пареа. Според еден извршен директор, Тесла не добила само зелено светло од владата да се врати на работа, туку имала и полициска придружба. 

Брзото враќање на Тесла во нормала беше во согласност со односот што го уживаше производителот на електрични возила со кинеската држава од 2018 година, кога ги објави плановите за изградба на фабриката во Шангај.

Други меѓународни компании се обидоа да добијат, даночни олеснувања, евтини заеми, дозвола за целосно поседување на домашното работење и помош за изградба на огромен објект со зачудувачка брзина. Но сепак, Тесла доби најголема поддршка од владата. Во приходите на Тесла, Кина учествува со околу една петтина. Тоа е перформанс кој му помогна на Елон Маск да стане најбогатиот човек на светот.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This