March 28, 2023, 12:13 pm

Индиcкa myтaциja – кoи ce cимптoмитe, дaли e пooпacнa oд дpyгитe и дaли вakцинитe ce eфикacни?

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Британскиот епидемиолог Нил Фергусон денес изјави дека можноста за пренесување на индискиот корона мутација на вирусот Б.1.617.2 може да биде малку послаба отколку што првично се стравуваше, но дека вакцините би можеле да бидат помалку ефикасни во ограничувањето на неговото ширење.

– Постои трошка надеж врз основа на неодамнешните истражувања кои, иако се чини дека оваа варијанта сè уште има значителен раст, сепак може да забави – изјави за Би-Би-Си, Нил Фергусон, водечки епидемиолог од Империјал колеџ во Лондон, пишува Ројтерс и пренесува Танјуг.

Британскиот премиер Борис Џонсон во петокот предупреди дека појавата на индискиот вид може да ги наруши плановите за укинување на целосното заклучување на земјата до 21 јуни. Тој објасни дека ако се утврди дека индискиот сој е само малку пренослив од британската варијанта, тогаш ублажувањето може да продолжи како што беше планирано, но некоја значителна инфективност на вирусот B.1.617.2 може да го натера да ги преиспита своите планови.

Фергусон, кој е член на владиното советодавно тело за итни случаи (САГЕ), рече дека е неблагодарно да се процени сега колку индиската варијанта ќе го надмине британскиот вид и дека се потребни повеќе податоци за тоа.

Тој исто така потенцираше дека постојат некои индикации дека е полесно да се пренесат кај вакцинираните лица, но исто така и дека се потребни повеќе научни податоци за таквата потврда.

Симптоми на индиски вид

Нова варијанта на вирусот САРС-КоВ-2 ги загрижи научниците, кои веднаш му дадоа име „двоен мутант“ поради двојна промена на протеинот на шип. Во суштина, промените во S протеинот се слични на оние во британскиот вид.

Симптоми кои ја придружуваат инфекцијата со индискиот вид на коронавирус се треска, губење на чувство за мирис и вкус, кашлица, олеснувачки јазик (познат и како јазик на ковид), белузлави промени на ноктевата плоча (исто така познати како ковид-нокти), замор , главоболка …

Поради новиот вид, третата доза на вакцината?

Индискиот вид сè уште не е регистриран во Србија. Вирологот д-р Ана Глигиќ верува дека, дури и ако оваа коронална мутација стигне до нашата земја, ние ќе бидеме заштитени:

– И ако го „увеземе“ индискиот вид, ќе бидеме заштитени, бидејќи сите  видови имаат нешто заедничко. Таа заштита од вакцината нема да биде 92 проценти како што е проектирана, туку ќе биде од 30 до 40 проценти. Доволно е да не стигнеме до болницата, особено не до апаратот за дишење – објасни д-р Глигиќ.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This