August 18, 2022, 9:38 am

„Исламот е опасност за Франција“ – Подем на конзервативизмот и десницата

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Франција можеби е земја на дарежливи политики за социјална благосостојба и силна заштита на трудот, но секој кој што ги следи раните фази на претседателската кампања би помислил дека земјата е прилично десничарска.

Кандидатите кои се кандидираат за претседател кои ветија најтешки мерки за имиграцијата и безбедноста имаат најмногу поддршка во последните неколку недели, додека досега невидена третина од електоратот во анализите вели дека планираат да гласаат за екстремно десничарски кандидат.

Подемот на Ерик Земур, екстремно десничарски ТВ експерт кој вели дека исламот е егзистенцијална закана за Франција и двапати бил осуден за поттикнување омраза.

Друг е пресвртот на конзервативците од Les Républicains (LR), партијата на поранешните претседатели Никола Саркози и Жак Ширак, ги зацврстија своите позиции за безбедноста и имиграцијата во обид да ја задржат базата на гласачи.

Ерик Чиоти, тврдокорниот конзервативец кој неочекувано победи во првиот круг од партиските прелиминарни избори минатата недела, вети дека ќе формира „француски Гвантанамо“ и ја поддржува екстремно десничарската теорија дека францускиот народ се „заменува“ со странски – арапски, црнци, муслимани – имигранти.

Валери Пекрес, претседателката на парискиот регион, која го победи Чиоти за номинацијата во саботата, се залагаше за приматот на француското право над европското право и сака да ги држи затворените за џихадизам во затвор и по завршувањето на нивните казни.

Во нејзиниот победнички говор во саботата, таа експлицитно ги повика приврзаниците на лидерката на екстремната десница Марин Ле Пен и Земур да и се придружат и тврдеше дека Чиоти ќе има централна улога во нејзината кампања.

„Им го кажувам тоа на сите оние кои се уморни од неисполнети ветувања, огорчени од немоќта на јавните власти и искушени од Марин Ле Пен или Ерик Земур… за разлика од екстремните, ние ќе ја свртиме страницата на Макрон“, изјави Пекрес.

Успехот на анкетите на политичарите со построги ставови за имиграцијата, безбедноста и идентитетот ги направи овие централни прашања во претседателската кампања, дури и ако општата француска популација сè уште ги рангира куповната моќ и прашањата за животната средина како поитни грижи.

Со оглед на тоа што Франција сè уште е трауматизирана од исламистичките терористички напади во 2015 година, веројатно десничарскиот успех се должи на три фактори: перцепцијата за пад на франција, колапсот на левичарите и повисоките стапки на политичка апатија помеѓу младите и левичарските гласачи.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This