December 8, 2022, 8:16 am

Италија најави тyжба против „Фајзер“

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Италија размислува да покрене правна постапка против компанијата Pfizer Ink откако американскиот производител на лекови најави натамошно намалување на снабдувањето со вакцини против вирусот корона, изјави специјалниот комесар за covid-19 во Италија, Доменико Аркури.

Минатата недела, Фајзер објави на Италија дека ја намалува испораката на вакцини против ковид-19 за 29 проценти, објави Ројтерс.

Во вторникот, Фајзер објави дека не е во можност да го надомести недостатокот на 29 проценти следната недела и дека планира одредено намалување на испораките, рече Аркури.

Како резултат, разговаравме што да сториме за да ги заштитиме италијанските граѓани и нивното здравје во граѓанска и кривична смисла, рече Аркури во изјавата доцна синоќа.

„Едногласно беше одлучено дека ќе бидат преземени активности во наредните денови“, посочи тој, пренесува Танјуг.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This