И Заев е инвoлвиpан во истрaгата за пoжapoт во Тетово

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Премиерот Зоран Заев во денешното обраќање преку фејсбук во кое објави дека ќе реши за поднесените оставки на министерот за здравство и неговиот заменик отткако ќе заврши истрагата, призна дека самиот е инволвиран во истрагата.

– Имајќи предвид дека истрагата се спроведува со висока динамика и е обезбедена со највисоко ниво на стручност и професионалност, мојата проценка и одлука за поднесените оставки ќе ја базирам на фактите кои ги добивам од истрагата, согласно причините за избувнувањето на пожарот”, јавно објави Заев денеска.

Филипче и неговиот заменик Хасани поднесоа оставки три дена по трагичната несреќа во која животот го загубија 14 лица кои претстојувале во ковид- модуларната болница во Тетово, а 12 беа повредени.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This