October 2, 2023, 7:58 pm

И Нopвeшкa ги ykинyвa koвид-мepкитe: Пpeмиepкaтa им ce зaблaгoдapи нa гpaѓaнитe

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Норвешка утре повторно се отвора, со што ќе се стави крај на рестриктивните мерки против ковид-19, кои ја ограничија социјалната интеракција и им ја отежнаа работата на компаниите, пренесува Ројтерс.

– Поминаа 561 ден откако ги воведовме најстрогите рестриктивни мерки во Норвешка. Дојде време да се вратиме на нормалниот живот – рече премиерката Ерна Солберг.

Рестриктивните мерки ќе завршат в сабота во 16 часот, додаде таа.

Одлуката повеќе да не се бара социјална дистанца ќе овозможи културните и спортските настани повторно да бидат со полн капацитет.

Солберг спроведе три од четирите фази на планот за укинување на социјалните и економските ограничувачки мерки, но последната фаза беше одложена неколку пати поради стравувањата од зголемен процент на инфекција.

– Накратко речено, можеме да се вратиме во нормала – додаде Солберг.

Во Норвешка, 76 проценти од населението примило барем една доза од вакцината против коронавирусот, додека 67 проценти биле ревакцинирани.

– Сакам да кажам – Норвешка, ти благодарам многу – рече премиерката Солберг.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This