И ОФИЦИЈАЛНО: Македонија со голем бод преку реми поради прекин на натпреварот!

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Мечот меѓу Албанија и Македонија и официјално е прекинат поради невремето во Скадар и нема да се доигра. Според правилата на ФИФА ќе важи резултатот 1-1, кој беше до прекинот.

Makedonija-albanija

Мечот меѓу Албанија и Македонија и официјално е прекинат поради невремето во Скадар и нема да се доигра. Според правилата на ФИФА ќе важи резултатот 1-1, кој беше до прекинот.

И тоа се случува за првпат во нашата историја, меч да биде прекинат и регистриран со постигнатиот резултат.

Делегатот одлучи мечот да го регистрира со 1:1. Правилата се доколку мечот влезе во 76-тата минута, а мечот во Скадар беше прекинат некоја минута подоцна, тогаш истиот се регистрира со 1:1
fifa_potvrda
Ова е за првпат во нашата историја меч да биде прекинат и регистриран со постигнатиот резултат.

Невремето почна по нашиот израмнувачки гол во 51. минута, а дождот само се засилуваше. Турскиот судија одлучи да ги испрати играчите во соблекувалната.

 

Извор:
Sportmedia.mk

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This