October 2, 2023, 7:00 pm

И покрај опaѓањето на бројките, Балканот сѐ уште не е на листата на земји безбедни за патување

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Европската комисија го поздравува напредокот на земјите од Западен Балкан во однос на епидемиолошката состојба и вакцинацијата, но вели дека треба да се биде трпелив се додека регионот конечно не се стави на списокот на „безбедни“ земји чии граѓани нема да бидат ограничени од влегувањето во ЕУ.

„Не сакаме да создадеме ситуација во која граѓаните на Западен Балкан ќе бидат третирани полошо отколку што дозволува здравствената состојба во регионот. Но, ЕУ не сака на кој било начин да го загрози напредокот што е постигнат во борбата против пандемијата и сето тоа со цел што побрзо да се ослободи од сите ограничувања и да им се овозможи на сите можност да патуваат“, рече Портпаролот на Комисијата, Аделбер Јанц, пренесува Танјуг.

Според медиумите, дека граѓаните на Западен Балкан се изолирани повеќе од една година и дека последните епидемиолошки податоци покажуваат дека земјите во регионот ги исполнуваат основните критериуми предложени од ЕК како услов за вклучување во списокот на „безбедни“ земји., но исто така и на земјите-членки е да донесат одлука за проширување на списокот, која се ревидира на секои две недели.

„Советот на ЕУ ја зема предвид целата листа на критериуми, не само вкупниот број на случаи по глава на жител, туку и трендовите во однос на новите случаи, бројот на тестови, процентот на позитивни тестови и целокупниот одговор на kovid 19. Тоа е повеќе глобално, а не чисто нумеричко оценување, кое е целосно во рацете на земјите-членки“, објаснува Јанц.
Тој потсетува дека Комисијата препорача земјите-членки да дозволат патување во ЕУ за сите патници кои примиле вакцини одобрени од ЕМА и дека ова веќе дозволува патување за голем број граѓани од Западен Балкан.

„Ние не ја доведуваме во прашање нашата посветеност кон Западен Балкан, особено кога станува збор за безвизно патување, ние само се обидуваме да ја потиснеме пандемијата која продолжува да се заканува и покрај напредокот на здравјето и вакцинацијата“, заклучи Јанц.

Комисијата додава дека прашањето за политиката на проширување на ЕУ и борбата против пандемијата не треба да се ставаат „во ист кош“.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This