Како да го продолжите траењето на бaтеријата на паметните телефони

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Корисниците на паметни телефони често се жалaт дека нивната батерија трае пократко отколку кога ја купиле, дека некои апликации трошат премногу електрична енергија и дека не се задоволни од уредот затоа што тој „се исклучува прерано“.

Решението за овој проблем лежи во неколку многу едноставни потези во однос на корисничките навики и самиот софтвер.

Кога последен пат проверивте кои апликации трошат најмногу батерии? Време е да ги посетите „Опции“. Апликациите сакаат да ја трошат батеријата – некои толку многу што почнуваат да го koмпромитираат нормалното корисничко искуство. Никој не сака да посегнува по полначот неколку пати на ден, но за среќа одењето на услуга за нова батерија не е единственото решение.

Програмите како „Месинџер“ и „Снепчет“ трошат многу батерија, а причината е реклами – пред се затоа што паметен телефон треба да потроши малку електрична енергија за да ги вчита секој од нив. Ако рекламата е лошо дизајнирана, може да троши многу електрична енергија.

Другите апликации како апликации за видео-стриминг трошат многу енергија затоа што екранот е вклучен цело време и често трае до еден час.

Апликациите што трошат најмногу се Snapchat, Facebook, Instagram, YouTube, Netflix, Vocap, TickTok и Googlemaps.

Доколку батеријата не ви трае цел ден, намалете ја потрошувачката со следниве модификации, само проверете дали овие трикови работат само на Android 9 и подоцнежните верзии.

За почеток, намалете го времето по кое екранот се исклучува.

Потоа, намалете ја осветленоста на екранот и можете да ги исклучите звукот и вибрациите на тастатурата.

Што е со „гладните“ апликации?

Иако ги набројавме популарните апликации кои трошат најмногу батерии, виновниkот во вашиот случај може да биде нешто друго.

Ако не сте сигурни која апликација прави најголема штeта, отворете ги опциите и одете во опцијата за батерија. Под делот што ја покажува потрошувачката на батерија од последното полнење, ќе видите список со апликации со процентот на потрошувачка. Штом дознаете кој од нив троши најмногу електрична енергија, можете едноставно да ги користите помалку ако знаете дека наскоро нема да го поврзете телефонот со полначот.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This