Кастриот лaже?: ЕУ не посочува дека имало дипломат кој се јавил кај Кастриот Реџепи да го убедува да не дојде во Собрание

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Европската унија не посочува дека нивен дипломат се јавил кај пратеникот Кастриот Реџепи од Беса и му кажал да не гласа за недоверба на владата бидејќи Македонија ќе добие датум за преговори.

Ги гледиме тековните случувања-изјави портаролот на ЕК Ана Писонеро за „Република“

Ова е „опширниот“ одговор на Европската Унија за образложението на пратеникот на Беса Кастриот Реџепи кој денеска не се појави на денешната седница на која требаше да се гласа за недоверба на владата.

„Република“ ја праша портпаролката на ЕК Ана Писонеро дали е точно дека пратеникот на Беса од високи дипломати на ЕУ добил сигнали дека Македонија ќе добие датум за преговори и оти затоа не се појавил во Собранието. Ја прашавме Писонеро кои се тие димпомати и дали навистина ќе почнеме преговори.

На сето ова од неа добивме одговор дека ја следат ситуацијата.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This