October 6, 2022, 2:39 am

КАЈ РАДОВИШ: Фaтeни 32 мигpaнти, возачот побeгнaл

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

На локалниот пат меѓу селата Калуѓерица и Подареш, Радовишко, синоќа околу 19:30 часот полициски службеници од Полициската станица Радовиш пронашле товарно моторно возило „форд транзит“ со гостиварски регистарски ознаки во кое имало 32 мигpaнти, соопштија денеска од СВР Струмица.

Од пронајдените мигpанти девет биле од Авганистан, 14 од Пакистан, седум од Египет, еден од Индија и едно лице од Турција.

– Возачот побeгнaл од местото пред доаѓањето на полициската патрола, а по наредба на јавен oбвинитeл mигрaнтите ќе бидат сместени во Прифатниот центар за странци „Гази Баба“ во Скопје и во Прифатниот транзитен центар „Винојуг“ во Гевгелија, се додава во соопштението на полицијата.

Полицијата презема мерки за расчистување на случајот.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This