February 7, 2023, 10:26 am

Кејт Мари Брнз: Преку преточување на заложбите во конкретни акции, очекуваме уште поперспективна 2022 година

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Амбасадорката на САД во Република Македонија, Кејт Мари Брнз во годишното издание на „Економист: Светот во 2022-та“ ги дава своите прогнози за новата година.

Според амбасадорката, во една година исполнета со предизвици и настани, Македонија покажала издржливост во решавањето на постојаните проблеми на пандемијата, економските нарушувања и други неодложни прашања.

„Најновиот сојузник на НАТО покажа нови способности со тоа што беше домаќин на регионални вежби, се залагаше за регионални иницијативи за интеграција и ја унапреди својата позиција за почеток на пристапните преговори со Европската унија“, се вели во изданието.

Целиот текст можете да го прочитате ТУКА!

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This