Ким пред клучна одлука по цела деценија на Власт

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Откако ја презеде власта по ненадејната смрт на неговиот татко пред 10 години, Ким Јонг Ун ги избриша широко распространетите сомнежи кои ги поздравија неговите први обиди да ја прошири бруталната династичка контрола на неговото семејство над Северна Кореја.

Раните предвидувања за регенција, колективно раководство или воен удар беа уништени со околу стотици егзекуции и чистки насочени кон членовите на семејството и старата гарда. Таа немилосрдна консолидација на моќта, заедно со личност која е поголема од животот, навидум создадена за внимателно спакувана ТВ пропаганда, му овозможи на Ким јасно да каже дека неговиот авторитет е апсолутен, наведува Асошиетед прес.

Но, додека првиот илјадагодишен диктатор на Северна Кореја одбележува една деценија владеење овој петок, тој можеби се соочува со најтешкиот момент досега, бидејќи се спојуваат скршените санкции, пандемијата и растечките економски проблеми. Ако Ким не може да го одржи своето јавно ветување дека ќе развие нуклеарни оружја и неговата економија во умирање, нешто што многу експерти го гледаат како невозможно, тоа би можело да предизвика проблеми за неговото долгорочно владеење.

Скромниот економски раст што го постигна неколку години преку трговијата и пазарно ориентирани реформи беше проследен со заострување на меѓународните санкции од 2016 година, кога Ким ја забрза својата потрага по нуклеарно оружје и ракети насочени кон Соединетите држави и нивните азиски сојузници.

Откако се најде во глобалното внимание на самитите со поранешниот американски претседател Доналд Трамп во 2018 и 2019 година, Ким сега е заглавен дома, се бори со економијата во распаѓање влошена од затворањето на границите поврзани со пандемијата.

Преговорите со Вашингтон беа во ќорсокак повеќе од две години, откако тој не успеа да ги добие многу потребните санкции од Трамп. Администрацијата на претседателот Џо Бајден се чини дека не брза да склучи договор, освен ако Ким не покаже подготвеност да ја прекине својата програма за нуклеарно оружје, „ценет меч“ што тој го гледа како негова најголема гаранција за опстанок.

Иако сè уште има цврста контрола, се чини дека Ким сè поневеројатно ќе ги постигне своите наведени цели истовремено да ги задржи своите нуклеарни оружја и да донесе просперитет на своето сиромашно население. Ким ја истакна оваа цел во својот прв јавен говор како лидер на почетокот на 2012 година, ветувајќи дека Севернокорејците „никогаш повеќе нема да ги затегнуваат ремените“.

Како Ким се справува со економијата во наредните години може да ја одреди долгорочната стабилност на неговото владеење, а можеби и иднината на династијата на неговото семејство, рече Парк Вон Гон, професорка по студии за Северна Кореја на Универзитетот Евха Женски во Сеул.

„Програмата за нуклеарно оружје, економијата и стабилноста на режимот се меѓусебно поврзани. Ако нуклеарното прашање не се реши, економијата нема да се подобри, а тоа отвора можност за вознемиреност и конфузија во севернокорејското општество“, рече Парк.

На Ким очајно му треба отстранување на санкциите предводени од САД за да ја изгради својата економија, која исто така е оштетена од децениското лошо управување и агресивните воени трошоци.

Но, значајното американско олеснување можеби нема да дојде доколку Ким не преземе конкретни чекори кон денуклеаризација. И покрај неговото тежнеење кон самитот, Трамп не покажа интерес за повлекување на санкциите, кои ги опиша како главна моќ на Вашингтон над Пјонгјанг, и не е јасно дали Ким некогаш ќе види друг американски претседател подготвен да се ангажира со Северот како што беше Трамп.

Нивната дипломатија се распадна по нивниот втор самит во февруари 2019 година, кога Американците го отфрлија барањето на Северна Кореја за големо отстранување на санкциите во замена за демонтирање на застарениот нуклеарен објект, што би значело делумно предавање на нејзините нуклеарни капацитети.

Двете страни не се сретнаа јавно по неуспешниот последователен состанок меѓу официјални претставници на работно ниво во октомври истата година. Два месеци подоцна, Ким на домашна политичка конференција вети дека дополнително ќе го прошири својот нуклеарен арсенал наспроти американскиот „гангстерски“ притисок, повикувајќи го својот народ да остане отпорен во борбата за економска самодоверба.

Но, глобалната криза со КОВИД-19 ги ​​попречи некои од главните економски цели на Ким, принудувајќи ја земјата во самонаметната блокада што ја осакатува нејзината трговија со Кина, нејзиниот единствен голем сојузник и економски спас.

Јужнокорејската шпионска агенција неодамна им соопшти на пратениците дека годишната трговија на Северна Кореја со Кина се намалила за две третини на 185 милиони долари до септември 2021 година. Севернокорејските власти исто така се вознемирени од недостигот на храна, зголемените цени на стоките и недостатокот на лекови и други основни залихи го забрза ширењето на болестите што се пренесуваат преку вода, како што е тифусна треска, спорeд пратениците брифирани од агенцијата.

Разговорите со САД се во неизвесност. Администрацијата на Бајден, чие повлекување од Авганистан го нагласи поширокото менување на фокусот на САД од антитероризмот и таканаречените непријателски држави како Северна Кореја и Иран кон соочување со Кина, не понуди многу повеќе од отворени разговори.

Северот досега ја отфрли увертирата, велејќи дека Вашингтон мора прво да се откаже од својата „непријателска политика“, термин што Пјонгјанг главно го користи за да се однесува на санкциите и воените вежби на САД и Јужна Кореја.

„Северна Кореја нема да го предаде своето нуклеарно оружје, без разлика на се“, рече Андреј Ланков, професор на Универзитетот Кукмин во Сеул. „Единствената тема за која тие се подготвени да разговараат не е сонот за денуклеаризација, туку прашања поврзани со контролата на вооружувањето“.

Сепак, Ким може да има корист од конфронтацијата Вашингтон-Пекинг, која ја зголемува стратешката вредност на Северна Кореја за Кина, рече Ланков. Кина е подготвена да ја одржи Северна Кореја во живот со зголемување на храната, горивото и друга помош, а тоа го намалува притисокот врз Ким да преговара со САД.

„Наместо раст, Северна Кореја ќе има стагнација, но не и акутна криза“, рече Ланков. „За Ким Јонг Ун и неговата елита, тоа е прифатлив компромис“.

Северна Кореја презема агресивни чекори за повторно воспоставување на поголема државна контрола врз економијата во услови на затворање на границата со пандемијата на земјата. Ова ги уназадува претходните реформи на Ким, кои ги прифатија приватните инвестиции и им овозможија поголема автономија и пазарни стимулации на државните претпријатија и фабрики за да го олеснат домашното производство и трговија.

Исто така, имаше знаци дека севернокорејските власти ја потиснуваат употребата на американски долари и други странски валути на пазарите, што е очигледен одраз на загриженоста за исцрпување на девизните резерви.

Враќањето на централната контрола врз економијата, исто така, може да биде од клучно значење за мобилизирање на државните ресурси, така што Ким може дополнително да ја прошири својата нуклеарна програма, што инаку би било предизвик бидејќи економијата се влошува.

Додека Ким го суспендираше тестирањето на нуклеарни уреди и ракети со долг дострел на три години, тој го засили тестирањето на оружје со помал дострел што им се заканува на американските сојузници Јужна Кореја и Јапонија.

„Нукес го доведе Ким до овој хаос, но тој одржува контрадикторна политика на дополнително притискање нуклеарни оружја за да излезе од него“, рече Го Мионг-хјун, висок аналитичар во Сеулскиот институт за политички студии Асан.

„Режимот на санкции предводен од САД ќе опстои, а враќањето на економијата контролирана од државата никогаш не беше одговор за Северна Кореја во минатото и нема да биде одговор сега. Во одреден момент, Ким ќе се соочи со тежок избор за тоа колку долго ќе ги држи своите нуклеарни оружја, а тоа би можело да се случи релативно наскоро“, додаде Го.

Latest News

Nhà Cái FABET – Một Điểm Đến Uy Tín Cho Cá Cược Bóng Đá

Cá cược bóng đá ngày càng trở nên phổ biến trên toàn thế giới, và việc chọn một nhà...

More Articles Like This