October 2, 2023, 7:54 pm

Кина ги забpaни криптовалутитe и пpeдизвика пaд на вредноста на битkoинот

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Кинеската Централна банка ги прогласи сите трансакции со криптовалути за нелегални и ќе бидат забранети. Со тоа тие испраќаат досега најсилен сигнал за својата решеност да ја урнат индустријата.

„Сите криптовалути, вклучително и биткоин и етер – двата најголеми – не се легална валута и не можат да се дистрибуираат на пазарот“, соопшти Банката на својата веб -страница.

Сите крипто -трансакции, вклучително и услугите што ги обезбедуваат преку офшор размена на локалните жители, се нелегални финансиски активности, се вели во соопштението.

Оваа најнова груба директива го урна биткоинот за 4,4 отсто на 41.889 долари заклучно со денеска попладне, според платформата Коиндеск. Така, дводневниот „победнички“ циклус на биткоин беше прекинат. Ова се случува во позадина на се позагрижените светски пазари поради должничката криза поврзана со претприемачот China Evergrande Group.

Кина го продолжи притисокот врз тргувањето со криптовалути во вториот квартал, во услови на пилот тестирање на дигиталниот јуан.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This