December 6, 2022, 6:23 pm

Кина со голема koнтраофанзива на американските и европските caнкции

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Пекинг најавува замрзнување на имотот на физички лица и странски компании кои ќе бидат во согласност со санкциите од САД, ЕУ и Велика Британија

„Црвениот змеј“ започна контраофанзива против американските и европските казнени мерки. Кинескиот парламент донесе закон против странски санкции. Со овој потег, во пресрет на самитот на Г7 во Велика Британија, Пекинг испраќа јасна порака дека повеќе нема да страда од западни лекции за наводно кршење на човековите права и дека ќе има цена, пред се економска.

Во последниве месеци, Кина започна да возвраќа на ударите во Вашингтон, Лондон и Брисел, воведувајќи санкции за нивните високи функционери. Сепак, усвојувањето на новата регулатива како своевидна „правна одмазда“ беше забрзано поради минатонеделната одлука на Вашингтон да ја прошири црната листа на кинески компании во кои на Американците ќе им биде забрането да инвестираат.

„Целта на законот е цврсто да се заштити сувереното достоинство и суштинските интереси на земјата и да се спротивстави на западната хегемонија и политиката на моќ“, рече на брифингот портпаролот на Министерството за надворешни работи Ванг Венбинг.

Меѓу донесените законски мерки што веќе ги загрижија европските бизнисмени за опасноста дека нивниот бизнис во Кина ќе биде значително попречен се: одбивање виза, забрана за влез, депортација, затворање на компании, замрзнување на имот на физички лица или компании кои се придржуваат кон странски санкции Кинески официјални лица и домашни компании. Законот практично им дозволува на домашните судови да ги казнуваат странските компании за кои ќе се утврди дека се придржуваат до ограничувањата и мерките наметнати од други земји и насочени против Кина.

Постојаниот комитет на Националниот народен конгрес на НПК (кинески парламент), чии 14 потпретседатели се под санкции на САД поради законот за Хонг Конг, очигледно брзаше да го донесе за да му ги „покаже забите“ на Белиот Куќа Имено, на проширената листа од 59 кинески компании во кои американските инвеститори повеќе нема да можат да инвестираат, беа вклучени телекомуникацискиот гигант „Чајна мобиле“, компанијата за видео надзор „Хиквизион“, градежната компанија за железничка инфраструктура и Националната преграда Petroleum Corporation (CNOOC).

Кина долго време се жалеше на санкциите и трговските ограничувања на САД кои ги погодуваа кинеските компании, нарекувајќи ги вонземјанско спроведување на законите на САД. Откако Бајден го засили притисокот врз Кина за кражба на интелектуална сопственост и наводни кршења на човековите права во Хонг Конг и провинцијата Синџијанг, Пекинг одлучи да донесе пакет мерки за да се спротивстави. Ова беше поттикнато од засилената реторика на „Студената војна“ на американската администрација за потребата од зауздување на се поагресивната Кина.

„Новите контрамерки против шлаканица со санкции кон Кина претставуваат прецизен одговор против американските обиди да се воспостави заеднички фронт против Пекинг. Actе дејствува како моќна пречка за земјите кои воведуваат санкции“, гласи уредникот на пекинг„ Глобал тајмс “по повод усвојувањето на законот.

Сепак, Стопанската комора на ЕУ во Пекинг е вознемирена од недостатокот на транспарентност во врска со усвојувањето и спроведувањето на регулативите.

„Кина се чини дека брза. Таквата акција не е погодна за привлекување странски инвестиции или за смирување на компаниите кои се повеќе чувствуваат дека ќе бидат жртвувани како пиони во партијата на политичкиот шах“, изјави за Ројтерс Јерг Вутке, претседател на Комората во кинеската престолнина.

Шан Ву од адвокатската фирма „Пол Хастингс“ од Хонг Конг предупредува дека поради новиот закон странските компании кои сакаат да прават деловни активности во Кина ќе се најдат под зголемената контрола на регулаторните тела. На овие забелешки, кинеските адвокати одговорија дека Пекинг едноставно ги копирал правилата од американските и европските прирачници, кои се користеле за донесување казнени мерки и закони во последниве години.

„Кина претходно немаше ниту економска моќ ниту политичка волја да користи правни средства за да им се одмазди на санкциите на САД. Сега ги има и двете “, нагласува Ванг Ченгју, професор по право на градскиот универзитет во Хонг Конг.

Бинг Линг, професор по кинеско право на Универзитетот во Сиднеј, вели дека законот ќе им овозможи на странските компании кои сакаат да прават деловни активности во Кина, подобро да ги проценат и измерат можните геополитички ризици.

„Но, ѓаволот е во деталите. „Ако законот и даде на владата голема и неконтролирана моќ, тоа можеби нема да им помогне“, рече Линг за „Саут Кина Морнинг Пост“.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This