Кинecкитe нayчници пoдгoтвyвaaт вakцинa пpoтив дeлтa cojoт нa Koвид-19

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Неколку кинески производители на вакцини против коронавирусот соопштија дека изолирале високо заразна варијанта на делта сојот на вирусот и се подготвени да развијат вакцини за овој нов вид, што веќе се прошири во повеќе од 130 земји и региони од светот, јави денеска кинеската медиумска група (ЦМГ).

Компанијата „Шенжен Кангтаи Биолоџикал Продакт“, со седиште во провинцијата Гуангдонг, соопшти дека изолирала неколку делта соеви во рамките на својата истражувачка програма чија цел е да создаде нова верзија на инактивираната вакцина, која посебно ќе ја таргетира оваа варијанта.

Интерактивната вакцина од првата генерација на оваа компанија во мај беше одобрена за итна употреба во Кина.

Лабораториските тестови покажуваат дека таа може да создаде добри неутрализирачки ефекти и да обезбеди заштита од новите варијанти, додава ЦМГ.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This