August 10, 2022, 8:11 am

Ковачевски откри кој ќе биде предложен за генерален секретар на партијата

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Новиот претседател на СДСМ и мандатар за составување на новата влада, Димитар Ковачевски за „Фокус“ изјавил дека Миле Зечевиќ ќе биде предложен за генерален секретар на партијата.

Тоа е единственото кадровско решение што можам да го потврдам, за сѐ друго е уште рано да се говори, вели Ковачевски.

Тој додава дека при составувањето на новото партиско раководство, но и идната влада, ќе се запази принципот на континунитет, ќе има и има освежувања, а ќе се ценат и досегашните перформанси на функционерите.

Според инфорамциите до кои дојде „Фокус“ најветојатно задутре треба да се одржи седница на Централниот одбор на СДСМ, на кој треба да се бира новиот генерален секретар, но засега неизвесно е дали на оваа седница на ЦО ќе се прошири со нови членови и дали ќе се вклучат нови членови во Извршниот одбор.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This