Кои градови ја откажуваат нова година а кои ќе ја слават

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Веќе некое време се чинеше дека можеме да ја дочекаме Новата година во големите градови низ светот на прослави кои потсетуваат на оние од минатото, пред пандемијата. Сепак, новиот раст на бројот на пациенти и брзото ширење на варијантата омикрон ги урна тие надежи – барем во некои делови од светот.

Градоначалникот на Њујорк, Бил де Блазио, во средата рече дека се надева дека прославата на Тајмс Сквер ќе се одржи според планираното, додека разговараше со официјалните лица за дополнителни мерки на претпазливост.

Некои поголеми градови во Европа, каде што ширењето на омикрон е запрепастувачки, веќе објавија дека целосно ги откажуваат плановите или го намалуваат опсегот на прославата.

Еве за кои градови за кои традиционално се знае дека досега се одлучуваат се одлучиле да организираат големи новогодишни настани и прослави.

Еве кои ги „откажаа“ прославите

Берлин

Германија ќе воведе строги контактни мерки од 28 декември со цел да се запре ширењето на вирусот и да се забранат новогодишните собири, објави на 21 декември германскиот канцелар Олаф Шолц.

Тоа значи дека нема да има собири поради големиот огномет во Берлин, ниту на други големи собирни места како Минхен и Франкфурт.

Од 28 декември ќе биде дозволено да се соберат најмногу 10 лица во групи, без разлика дали се вакцинирани или оздравеле од ковид-19. Од новите мерки се ослободени децата на возраст до 13 години.

Грција

Грција најави нови мерки за спречување на ширењето на вирусот. Почнувајќи од шест часот во петок наутро, маските повторно ќе бидат задолжителни на отворен и затворен простор, додека во јавниот превоз и продавниците ќе биде потребна двојна маска или маска со висока заштита.

Сите празнични прослави планирани од општините – Нова Година и Божиќ – се откажани, додека на сите патници што ќе пристигнат во Грција ќе им се советува да направат тест за ковид на вториот и четвртиот ден по пристигнувањето, покрај постојното барање да достават негативен тест при влез.

Мерките ќе важат најмалку до 3 јануари, рече министерот за здравство, кога би можело да се воведат дополнителни мерки поврзани со спортско-забавни настани, како и работа од дома.

Единбург

Јавните новогодишни прослави во Шкотска ќе бидат откажани, изјави премиерката Никола Старџен на 21 декември.

Се воведуваат постбожиќни мерки за да се спречи ширењето на омикронот.

За жал, тој потег значи дека нема да има големи прослави на Хогманај, вклучително и планираното овде во нашиот главен град. Знам колку ова ќе биде разочарувачки за оние кои со нетрпение ги очекуваат овие настани – рече премиерот.

Лондон

Планираниот новогодишен настан во Лондон е откажан поради загриженост за Ковид, твитна градоначалникот Садик Кан на 20 декември.

Поради зголемувањето на бројот на случаи, донесовме тешка одлука да ја откажеме новогодишната манифестација на плоштадот Трафалгар. Безбедноста на сите граѓани на Лондон мора да биде на прво место – напиша тој.
Се очекуваше околу 6.500 луѓе да присуствуваат на прославата, но наместо тоа, програмата ќе се емитува на полноќ на BBC One, рече градоначалникот.

Њу Делхи

Владата во Њу Делхи објави забрана за сите социјални, културни, политички и празнични собири поради зголемувањето на случаите на коронавирус.

Сите официјални лица ќе се погрижат да не се одржуваат културни настани / собири во регионот – велат од владата во Делхи.

Баровите и рестораните ќе можат да работат со само 50 отсто капацитет.

Париз

Париз го откажа традиционалниот огномет за новогодишната ноќ поради скокот на случаи.

„Нема да има огномет и диџеи“, рече градоначалникот.

Францускиот премиер Жан Катекс на 17 декември рече дека големите јавни прослави и огномет ќе бидат забранети на 31 декември и препорача дури и вакцинираните да направат тестови пред да одат на забави до крајот на годината.

Рио де Жанеиро

Прославата на Новата година во главниот град на Бразил е откажана поради загриженост за корона вирусот.

Ја почитуваме науката. Одлуката ја донесов со тага, но не можеме да ја организираме прославата без гаранција од сите здравствени власти – рече градоначалникот.

Рим

Рим е меѓу неколкуте градови во Италија кои одлучија да ја откажат новогодишната прослава.

Регионот Кампанија, исто така, ги забрани гозбите и консумирањето алкохол на јавни места од 23 декември до 1 јануари. Венеција ги откажа и концертите на отворено и новогодишниот огномет.

Настани кои (се уште) не се откажани

Не сите светски градови ги откажаа прославите. Еве некои од градовите кои традиционално се познати по исклучителните огномети и големите новогодишни настани кои продолжија да напредуваат со своите планови:

Бангкок

Главниот град на Тајланд ќе одржи прослави, но со одредени безбедносни предупредувања. Според Бангкок Пост, дозволени се само отворени простори. Присутните мора да бидат целосно вакцинирани, тестирани во рок од 72 часа и регистрирани да присуствуваат.

Кејп Таун

Прекрасниот крајбрежен град во Јужна Африка сè уште дозволува новогодишни настани за своите жители, според неговата туристичка веб-страница, но со многу безбедносни проверки. Ова вклучува предвремено затворање и строг полициски час.

Дубаи

Пиротехнички средства во Бурџ Калифа, највисоката зграда во светот, сè уште се планирани, според VisitDubai.com.

Емиратот бара посетителите кои сакаат да бидат на прославата да се регистрираат користејќи ја апликацијата U by Emaar за да добијат индивидуални QR-кодови кои ќе овозможат пристап.

Лас Вегас

Американскиот магнет за коцкање сè уште планира да пушти огномет од врвот на осумте хотели-казина, според Las Vegas Review Journal. Огномет ќе се одржи и во центарот на Лас Вегас.

Сиднеј

Најголемиот град во Австралија продолжува со плановите, но ќе ви требаат билети за да присуствувате оваа година. Вакцинацијата не е целосно потребна, но се препорачува.

Тајпеј

Најголемиот град на островот Тајван планира да го одржи годишното одбројување и огномет на високиот облакодер Тајпеј 101, јавуваат локалните медиуми.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This