КОНЕЧНО: Поставени столпчиња – Нема веќе паркирање пред фурната Силбо

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Заради зголемување на безбедноста и регулирање на сообраќајот, Општина Центар денес постави заштитни столпчиња кај фурната „Силбо“ спроти Универзална сала во Скопје. Поставени се 47 столпчиња на средина на улицата Костурски херои, на потегот од раскрсницата со улицата Радњанска до вклучувањето на булеварот Партизански одреди.

„Поставувањето на заштитните столпчиња доаѓа по бројните поплаки од жителите кои пристигнуваат во Општината, а се однесуваат на турканиците и сообраќајниот хаос кој се создава на оваа делница. Со поставувањето на столпчињата нема да може веќе автомобилите да се паркираат на коловозот, ќе се нормализира движењето на улицата Костурски херои и ќе се намали метежот на овој потег“, соопшти градоначалникот Горан Герасимовски.

Герасимовски додаде и дека дал налог на службите да ги зацврстат жардиниерите на Боемската улица кои гостите ги тргаат за да може пак да се паркираат пред кафеаните.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This